Rehabilitační odborný léčebný ústav poskytující navazující následnou léčebnou péči lůžkovou a zčásti i ambulantní.

rehabilitace, léčba, léčebna, procedury

Dřeviny Ameriky

JEDLOVEC KANADSKÝ - TSUGA CANADENSIS

Původ: Severní Amerika - pěstuje se od roku 1736. 20 m vysoký strom s jemným, do plochy uspořádaným jehličím, vespod s bělavými proužky. Šišky drobné (cca 2 - 3 cm).

ZERAV ZÁPADNÍ - THUJA OCCIDENTALIS

Původ: Východní část Severní Ameriky - pěstuje se od roku 1536. Nejrozšířenější severoamerická dřevina v Evropě. Středně vysoký strom se štíhlou kuželovitou a hluboko zavětvenou korunou. Šupinovité listy jsou matně zelené bez jakékoli bělavé kresby. Větévky po rozemnutí charakteristicky voní.

BOROVICE VEJMUTOVA - PINUS STROBUS

Původ: Atlantská část Severní Ameriky - pěstuje se od roku 1705. Statný, 26 m vysoký strom. Koruna nepravidelná, vzdušná, široce rozložená. Má jemné dlouhé jehlice, které vycházejí po pěti z jednoho místa (tím se liší od borovice jiných sekcí). Ze šišek neustále teče pryskyřice.

SMRK PICHLAVÝ - PICEA PUNGENS

Původ: Severní Amerika - pěstuje se od roku 1850. Strom s průběžně silným kmenem a přeslenovitě vyrůstajícími větvemi. Čtyrhranné jehlice jsou velmi tuhé, ostře pichlavé. Vyrůstají do všech stran. Smrk odolný emisím, nejčastěji se pěstují různé stříbřité kultivary, tzv. stříbrné smrky. Šišky světle béžové, převislé, šupiny nápadně vlnité.

DŘEZOVEC TROJTRNNÝ- GLEDITSCHIA TRIACANTHOS f. INERMIS

Původ: Severní Amerika, pěstuje se asi od roku 1700. 20 m vysoký opadavý strom s nápadnými členěnými trny na větvích i na kmeni, nápadné jsou i ploché, 20 - 40 cm dlouhé lusky. Forma „inermis" je beztrnná.

OŘEŠÁK ČERNÝ - JUGLANS NIGRA

Původ: Východní část Severní Ameriky - pěstuje se od roku 1686. 16 m vysoký strom s širokou korunou a mohutným kmenem. Opadavé střídavé lichozpeřené listy až 50 cm dlouhé. Dužnaté obaly na plodech jsou dosti tenké a brzy přisychají k ořechu, voní slabě citrónově. Jeho skořápka je velmi silná, vhodná ke zpracování na lidový šperk.

DOUGLASKA SIVÁ - PSEUDOTSUGA GLAUCA

Původ: Západní část Severní Ameriky, u nás od roku 1910. Strom s úzce kuželovitou korunou, rozpraskanou, šupinovitě odlupující se borkou a modravými nebo šedozelenými jehlicemi. Vzhledem k pomalému růstu je tato dřevina pro lesní hospodářství nevhodná.SMRK EMGELMANUV - PICEA ENGELMANNII „GLAUCA"Původ: Jihozápadní část Severní Ameriky, v Evropě od roku 1862. Strom s kuželovitou, hustě větvenou korunou. Jehlice po rozemnutí nepříjemně zapáchají. Perspektivní dřevina pro území se znečištěným ovzduším.

BUK AMERICKÝ - FAGUS GRANDIFOLIA

Původ: Kanada, roste od severovýchodu USA až po Floridu. Buk velkolistý či americký, jehož listy mají 9 - 14 párů postranních žilek ( kdežto buk lesní vykazuje 5-9 párů) se od buku lesního se liší nejen velikostí listu, ale i tvarem bukvic. Okraje listové čepele jsou jemně zoubkované.

VILÍN VIRŽINSKÝ - HAMAMELIS VIRGINIANA

Původ: Severní Amerika, v Čechách od roku 1911. Vzácný keř kvetoucí žlutě od prosince do února.

STŘEMCHA POZDNÍ - PADUS SEROTINA

Původ: Severní Amerika. Opadavý strom, v přírodě až 35 cm vysoký. Květy v převislých hroznech, plod je peckovice. V USA lesní hospodářský.

JEDLE OJÍNĚNÁ - ABIES CONCOLOR

Původ: Pacifická oblast Severní Ameriky - pěstuje se od roku 1872. 23 m vysoký strom s kuželovitou korunou s průběžným silným kmenem a se světle šedou hladkou borkou s pryskyřičnými puchýřky. Větve v přeslenech rovnovážně odstávají, starší jsou skloněny k zemi.

TRNOVNÍK BÍLÝ - ROBINIA PSEUSADOACACIA

Původ: Střední a východní část Severní Ameriky. Středně vysoký strom s křivolakými kosterními větvemi a deštníkovitě klenutou korunou. Jedna z nejstarších amerických dřevin v Evropě, dovezl ji v roce 1603 do Paříže zahradník Robin - odtud název. Je slabě jedovatý. Maďaři jej považují za národní strom.

LILIOVNÍK TULIPÁNOKVĚTÝ - LIRIODENDRON TULIPIFERA

Původ: Severní Amerika, oblast států Massachusets, Wisconsin - pěstuje se od roku 1650. 30 m vysoký statný strom se široce kuželovitou korunou, silnými kosterními větvemi. Opadavé, středově postavené listy mají zvláštní tvar připomínající lyru. Kvete v červnu - červenci. Žluté květy připomínají květ tulipánu.

DUB ČERVENÝ - QUERCUS RUBRA

Původ: Východní Amerika - pěstuje se od roku 1724, v Čechách od roku 1894. 23 m vysoký strom s vysoko nasazenou širokou korunou, hladkou stříbřitě zelenošedou borkou. Opadavé střídavé listy matně zelené po obou stranách od konce léta červenají. Používá se k zalesňování.

TEMNOPLODEC ČERNOPLODÝ - ARONIA MELANOCARPA, tzv. černý jeřáb, arónie

Původ: Severní Amerika. Na podnož jeřábu ptačího je naroubována podnož temnoplodce. Středně vysoký strom s hustě kulovitou korunou, vysazený především v uličních stromořadí, méně jako soliterní strom. Ploty (malvice) jsou jedlé.

JÍROVEC ČERVENOKVĚTÝ - AESCULUS CARNEA

Původ: Severní Amerika - pěstuje se od roku 1818. 22 m vysoký strom s mohutnými kosterními větvemi, nevysokou kulovitou korunou. Květy vyrůstají ve vzpřímených latách.

DOUGLASKA TISOLISTÁ - PSEUDOTSUGA MENZIESII

Původ: Severní Amerika - pacifická oblast od Oregonu po Kalifornii, v Evropě se pěstuje od roku 1827. 27 m vysoký strom s mohutným průběžným kmenem. Široce kuželovitou korunu tvoří vodorovně odstávající, nepříliš silné větve s křehkým dřevem. Šišky mají nápadné trojčité dlouze vyčnívající šupiny.

JAVOR JASANOLISTÝ - ACER NEGUNDO

Původ: Severní Amerika - po Floridu, v Evropě pěstován od roku 1688. Pro svůj rychlý vzrůst se tento druh javoru vysazuje v městských parcích. Květy se objevují před vyrašením listů a jsou jednopohlavné. Srpovitě zakřivená křídla plodů svírají ostrý úhel, jedno křídlo zůstává často méně vyvinuté.

CYPŘIŠEK NOOTECKÝ - CHAMAECYPARIS NOOTKATENSIS

Původ: Severní Amerika, západní pobřeží (ostrov NOOTCA - odtud také název).Středně vysoký jehličnatý strom se šupinatými listy označovaný někdy také jako cypřišek nutecký nebo nutka. Pěstuje se mnoho kultivarů.

ARÁLKA VYVÝŠENÁ - ARALIE ELATA

Původ: USA. Vysoký keř s přímými trnitými stonky s talířovitě uspořádanými listy, strnule vzpřímené větve jsou převážně holé, celá koruna ploše a nepravidelně deštníkovitá. Květy jsou bílé, plody malé, nepříliš nápadné bobulovité peckovice.

HLOH KUŘÍ NOHA - CRATAEGUS CRUS-GALLI

Původ: Severní Amerika. Strom s široce rozprostřenou zaoblenou korunou, středně hustou, na obvodu řídkou, kratší kmen. Plody jsou červené hložinky. Na větvích jsou dlouhé trny připomínající kohoutí ostruhy.

BOROVICE JEFFREYOVA - PINUS JEFFREYI

Původ: Pacifická oblast Severní Ameriky v Oregonu a Kalifornii. Strom vysoký 7 m. Jehlice jsou řídké, až 23 cm dlouhé, silné, špičaté, po třech ve svazečku.