Rehabilitační odborný léčebný ústav poskytující navazující následnou léčebnou péči lůžkovou a zčásti i ambulantní.

rehabilitace, léčba, léčebna, procedury

Perthesova choroba

Perthesova choroba v otázkách a odpovědích

 

Moje dítě má Perthesovu chorobu. Co to je?

Morbus Perthes (též morbus Calvé - Legg - Perthes), česky Perthesova choroba, je aseptická nekróza hlavice kosti stehenní, což znamená, že dojde k poruše prokrvení části nebo celé hlavice, která je součástí kloubu kyčelního

a jejímu „rozpadu". Nejde o onemocnění vrozené.

Je toto onemocnění časté a jak se projevuje?

Je to poměrně málo časté onemocnění pohybového aparátu u dětí, zejména v předškolním věku. Onemocnění postihuje více chlapce. Výjimečně mohou být postiženy postupně oba kyčelní klouby. Jako prvotní příznak často bývá bolest na přední a vnitřní části stehna, která jde až do kolena. Dítě končetinu šetří, objevuje se při chůzi napadání a kulhání, někdy bývá zvýšená únavnost. Diagnosu většinou stanoví ortoped pomocí klinického, RTG a ultrazvukového vyšetření, při nejistotě i za pomoci jiných, moderních vyšetřovacích metod (radioizotopové scintigrafie a MRI- magnetické resonance).

Jak se Perthesova choroba léčí?

Léčba je možná buď operační nebo konzervativní. V Hamzově léčebně v je možné léčit děti s touto chorobou konzervativně. Dle věku dítěte je umožněn pobyt s doprovodem rodinných příslušníků (mohou se během pobytu vystřídat). Celkově léčba může trvat několik měsíců.

Co je operační léčba a léčba konzervativní. Proč trvá tak dlouho?

  • Při operacijde o zásah na kosti pánevní a stehenní, fixace nového postavení kostí kovovým materiálem, který se následně po zhojení vyjme (typicky po roce, jako další operační výkon). Rizika operace by měl rodičům vysvětlit ortopéd-operatér. Po operacích (někdy se operuje ve dvou fázích) by měla následovat rovněž rehabilitace. Dítě není schopno chodit hned a ani to nemá povoleno. Bez odborně vedené následné rehabilitace může dojít ke vzniku vadného stereotypu chůze s kulháním a šetřením končetiny, spolu s dalšími možnými následky.
  • Při konzervativní léčběodlehčujeme postižený kyčelní kloub v centrované pozici. Cvičením uvolňujeme rozsah pohybu v postiženém kloubu, zlepšujeme svalovou sílu a odstraňujeme svalové dysbalance v oblasti pánve. V počátku je přísný zákaz zátěže kyčelního kloubu stojem či chůzí. Dítě se na oddělení pohybuje na MIV (mechanickém invalidním vozíku) a rozhodně není izolováno od kolektivu dětí. Individuální léčebnou tělesnou výchovu doplňujeme fyzikální terapií (magnetoterapie, elektroléčba, vodoléčba apod.). Dítě u nás vybavujeme potřebnými protetickými pomůckami, které daný stav vyžaduje. V čase dítě postupně zvyšuje zátěž postižené končetiny jízdou na tříkolce, na rotopedu. V další fázi trénujeme chůzi s odlehčením berlemi po rovině, následně přidáváme nácvik chůze po schodech. Kompenzační pomůcky postupně odkládá. Toto je již závěrečná fáze konzervativní léčby.
  • Rehabilitační program a režimovou terapii určujeme na základě klinických vyšetření a kontrolních RTG nálezů.

 

A proč trvá konzervativní léčba tak dlouho, nejde ji nějak urychlit?

Hlavici stehenní kosti musíme dát dostatečný čas ke zhojení. Nemoc probíhá v několika fázích, nejdříve dojde
k rozpadu kostní trámčiny, potom k oživení hlavice, kdy cévnatá vazivová tkáň pomalu prorůstá mezi trámce mrtvé kosti a toto stádium trvá asi 8 měsíců. Následně proběhne přestavba kostní tkáně hlavice kosti stehenní. Kostní struktura hlavice se pak v průběhu léčby opět vytváří, spolu s vývojem změny tvaru. Urychlení hojení podporujeme vypracovaným a osvědčeným komplexem cvičení, vodoléčby a 2x denně aplikovanou magnetoterapií.

Kdy je ukončena konzervativní léčba?

Děti vždy propouštíme domů, když jsou schopné samostatného pohybu, tedy chůze je bez odlehčovacích pomůcek. Chůzi dítě trénuje v závěru pobytu s fyzioterapeutkou, která sleduje kvalitu chůze a včas koriguje svalové dysbalance. Vždy po propuštění je nutné sledovat vývoj nálezu na pravidelných kontrolách ve spádových ortopedických ambulancích.   

A co škola? Jak dítě dožene zameškanou výuku?

Školní výuka u nás pokračuje samozřejmě nadále, v léčebně máme vlastní školu. Dětem se věnují zkušení pedagogové, kteří znají problematiku dětského věku a zvládnou potíže s výukou při dlouhodobé hospitalizaci. Procedury a školní výuku časově harmonizujeme. Podrobnější informace o škole najdete na web stránkách školy.

 

Zpracovala:  prim. MUDr. Šárka Štefáčková